Pierwsze pytanie, które słyszę od 95% osób rozpoczynających przygodę z dronami to: Czy muszę mieć jakieś uprawnienia, żeby latać?

Odpowiedź brzmi: zależy. Od czego? Dowiesz się z tego artykułu.

Przepisy prawa są jednoznaczne: Do celów innych niż rekreacyjne i sportowe wymagane jest świadectwo kwalifikacji operatora bezzałogowego statku powietrznego w skrócie UAVO. To oznacza, że jeśli chcesz kupić drona i używać go komercyjnie, czyli zarabiać nim, to świadectwo kwalifikacji będzie Ci potrzebne. Uzyskanie takiego świadectwa poprzedza szkolenie UAVO. Ale jeśli zamierzasz latać sportowo lub rekreacyjnie w swoim ogródku, nie potrzebujesz żadnych specjalnych dokumentów. Pamiętaj jednak, że przepisy prawa lotniczego obowiązują również Ciebie. Dlaczego? Załóżmy, że Twój ogródek leży w strefie lotniczej CTR, o czym nie masz pojęcia, w odległości mniejszej niż 6 km od granicy lotniska. Latając w nim nie dosyć że złamiesz prawo, to jeszcze stworzysz bezpośrednie zagrożenie w ruchu lotniczym. To typowy przykład na potwierdzenie sentencji “nieznajomość prawa szkodzi”.

Ja zawsze namawiam początkujących droniarz do wzięcia udziału w szkoleniu – dla bezpieczeństwa ich i otoczenia. Cieszy mnie, że świadomość konieczności posiadania świadectwa kwalifikacji wzrasta i mogę szkolić coraz więcej osób w AXIDRO ACADEMY.

Skoro już wiesz czy świadectwo kwalifikacji będzie Ci potrzebne, czy też nie, doszliśmy do kolejnej kwestii – szkoleń dronowych UAVO. Jakie pytania są najczęstsze w tym temacie? O tym poniżej:

Kiedy muszę ukończyć szkolenie UAVO?

Na pewno, jeżeli chcesz zostać licencjonowanym operatorem bezzałogowych statków powietrznych (BSP). Dnia 6 listopada 2016 r. zaczął obowiązywać przepis mówiący o tym, że aby uzyskać Świadectwo Kwalifikacji (ŚK) i móc przystąpić do egzaminu państwowego musisz mieć ukończone dronowe szkolenie UAVO w certyfikowanym ośrodku szkolącym. To trochę jak z prawem jazdy – żeby podejść do egzaminu, musisz ukończyć kurs.

Szkolenie możesz zrobić również wtedy, kiedy chcesz być zawsze pewien, że latasz legalnie i bezpiecznie. Załóżmy, że kupiłeś drona hobbystycznie, żeby polatać dla relaksu.

Jednak jak tu się zrelaksować, kiedy uświadamiasz sobie, że właściwie nic nie wiesz o lataniu dronem? Dlatego niezależnie od rodzaju wykonywanych lotów (sportowe, rekreacyjne czy komercyjne), zachęcam Cię do zapisania się na szkolenie UAVO! Upewnij się jednak, że odbywasz je w certyfikowanym ośrodku szkolącym, który ma nienaganną opinię. Takim ośrodkiem jest Axidro Academy 😉

Co zyskam po szkoleniu?

Program szkoleń w dobrych ośrodkach  przygotowany jest zgodnie z wytycznymi Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC). Składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Dzięki temu zyskasz wiedzę i umiejętności niezbędne do zdania egzaminu państwowego na świadectwo kwalifikacji operatora BSP. Założenia programowe ULC są bardzo trafne i doskonale nawiązują do realiów związanych z wykonywaniem lotów dronami. Nawet jeśli nie chcesz usiał/musiała przedłużać rezerwację. Loty Oczywiście uprawnienia BVLOS dają w pewnych okolicznościach bardzo duże ułatwienia. Bywa, że są nawet konieczne! Obecnie jest to jeszcze bardzo mało wykorzystywana opcja. Sądzę jednak, że jest to kwestia paru lat i BVLOSy będą na porządku dziennym.

Jesteś już po szkoleniu i zastanawiasz się, co dalej? Czy podejść do Egzaminu Państwowego? Co jest mi potrzebne, aby móc do niego przystąpić? Poniżej znajdziesz odpowiedzi, które rozwieją Twoje wątpliwości!

Po co mi świadectwo kwalifikacji?

Posiadając ŚK zyskujesz sporo przywilejów. Przede wszystkim możesz wykonywać loty inne niż sportowe i rekreacyjne. Mówiąc prościej, możesz zarabiać na usługach dronem takich jak wykonywanie zdjęć, filmów, fotogrametrii czy monitoringu. Dodatkowo masz pewne przywileje związane z wykonywaniem lotów w niektórych strefach lotniczych.

Gdzie mogę odbyć egzamin?

Tak naprawdę wszędzie. Wystarczy, że nawiążesz kontakt z egzaminatorem i ustalisz wszystkie szczegóły. Wykaz egzaminatorów znajdziesz pod linkiem http://www.ulc.gov.pl/pl/personel-lotniczy/komisja-egzaminacyjna/egzaminy-praktyczne

Możesz także zgłosić się do AXIDRO ACADEMY! Jako podmiot szkolący również organizujemy egzaminy państwowe. Wystarczy więc, że zgłosisz się do nas. Warunkiem, aby egzaminator przyjechał w proponowane miejsce jest uzbieranie co najmniej dziesięcioosobowej grupy. Nie wiąże się to dla Ciebie z żadnymi dodatkowymi kosztami!

Jakie są warunki przystąpienia do egzaminu?

Aby ubiegać się o ŚK musisz:

Jak sam widzisz, nie są to wymagania godne pilota F16!

Jak dokumenty zabrać na egzamin?

Podchodząc do egzaminu musisz mieć następujące dokumenty:

„Imię i nazwisko, opłata za egzamin teoretyczny i praktyczny oraz wydanie świadectwa kwalifikacji UAVO”.

Opłaty wnosi się na numer konta:

31 1010 1010 0022 9322 3100 0000

Urząd Lotnictwa Cywilnego

Ul. Marcina Flisa 2, 02-247 Warszawa

Mam nadzieję, że odpowiedziałem na wszystkie pytania związane ze szkoleniami UAVO, egzaminem państwowym oraz świadectwem kwalifikacji.

Jeśli jednak czujesz niedosyt i chcesz więcej informacji, napisz do mnie na marcin@axidro.pl. Obiecuję, że odpiszę i rozwieję Twoje wszelkie wątpliwości!