Wykorzystywanie dronów w pracy jest coraz bardziej popularne. Bezzałogowe statki powietrzne przeszły szybką drogę z bycia traktowanymi tylko jako zabawki, do poważnego narzędzia pracy. Te latające maszyny wyręczają człowieka w pracach, w których występuje jakiekolwiek niebezpieczeństwo, a w wielu przypadkach po prostu ułatwiają życie. W jakich branżach znajdzie zatrudnienie operator drona?

Operator drona – zawód przyszłości

Najpopularniejsze zastosowanie dronów w przemyśle

  • Produkcja filmowa – kręcenie dronem daje wiele możliwości oraz dostęp do kadrów, których człowiek normalnie by nie uchwycił,
  • Militaria/Wojsko – drony są używane w wojsku do patrolowania granic, zwiadu lub w celach bojowych,
  • Ratownictwo – drony pełnia rolę ratowników wczesnego ostrzegania na plażach, ale są również używane do szukania zaginionych osób,
  • Rolnictwo – drony w rolnictwie są używane do spryskiwania roślin, monitorowania stanu upraw, odstraszania zwierząt,
  • Geodezja – dzięki bezzałogowym statkom powietrznym, zdecydowanie obniżono koszty zdjęć lotniczych i ułatwiono do nich dostęp,
  • Ocena infrastruktury –  drony ułatwiają dokładny wgląd w stan infrastruktury (zabytków, mostów itp.), dzięki ułatwieniu dotarcia do trudno dostępnych (niebezpiecznych) miejsc.

Jak widać, drony w przemyśle są dosyć powszechne, a ich popularność ciągle rośnie. Na pewno pomaga w tym ich wszechstronność, która ułatwia niektóre czynności, jak dostęp do trudno dostępnych miejsc czy wykonywanie prac, które stanowią zagrożenie życia.

Przyszłość dronów w różnych zawodach

Analitycy szacują, że zastosowanie dronów w najbliższych latach znacząco wzrośnie. Według prognoz, w wielu sektorach gospodarki coroczny wzrost będzie bliski 7% (wzrost niemal o 4 mld dolarów rok rocznie). Kwalifikowany operator drona ma więc już dziś dużą szansę znaleźć dobrą pracę za granicą.

Niestety w Polsce rynek operatorów dronów jeszcze nie jest na tyle popularny. Na stronach typu OLX czy Pracuj.pl oferty pracy związane z bezzałogowymi statkami powietrznymi pojawiają się raczej zdawkowo. Natomiast możemy tam oferować swoje usługi – fotografia eventowa czy filmy reklamowe np. nieruchomości z drona. Jeśli szukasz pracy jako operator drona, powinieneś raczej zajrzeć na specjalistyczne strony czy fora związane z dronami – tam ofert cały czas przybywa.

Przykładowe z nich to praca.swiatdronow.pl czy flyandwatch.pl/kontakt/oferty-pracy

Operator drona – zawód dla Ciebie?

Choć w Polsce jeszcze nie ma wielu ofert pracy w zawodzie operator drona, obserwując trendy z zachodu możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa przewidzieć, że ta sytuacja niedługo się zmieni. Może się to wiązać ze wzrostem cen szkoleń UAVO. Chciałbyś nauczyć się latać i zdać egzamin już teraz? Napisz na pawel@axidro.pl i zgłoś się na szkolenie online + offline oraz egzamin.

A pod poniższym linkiem znajdziesz artykuł o tym, jakie przepisy weszły w życie od 2021 roku i dotyczą osób latających dronami:

Drony – nowe przepisy dla użytkowników od 2021 roku