Sezon urlopowy już w pełni! Wybierasz się za granicę i planujesz zabrać swojego drona? Świetnie, w końcu to idealna okazja, żeby wreszcie w spokoju polatać. Ale uważaj! Każdy kraj ma inne regulacje dotyczące latania dronem!

Z myślą o tych, którzy spędzają wakacje za granicą, przygotowaliśmy serię artykułów o lataniu dronem w państwach europejskich. Na pierwszy ogień idzie latanie dronem w Chorwacji.

Latanie dronem w Chorwacji jest dość utrudnione przez prawo. Znam przypadki interwencji chorwackich władz w kwestiach nagrań z drona udostępnionych w internecie. Jeśli nie masz oficjalnej zgody na filmowanie od władz chorwackich, mogą poprosić Cię o usunięcie filmu z sieci.

W Chorwacji latanie dronem reguluje Croatian Civil Aviation Agency, czyli odpowiednik polskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Dokument regulujący latanie dronem w Chorwacji to Croatian Unmanned Aerial Vechicle Ordinance. Jest podobne do prawa obowiązującego w Austrii, ale bardziej restrykcyjne.

Najważniejsze zasady, których musisz przestrzegać latając dronem w Chorwacji to:

  1. Nie lataj dronem po zmroku,
  2. Bez zezwolenia możesz latać wyłącznie nad terenami oznaczonymi jako klasa 1 i klasa 2, czyli poza terenem zabudowanym. Do latania dronem w przestrzeni kontrolowanej musisz mieć certyfikat.
  3. Do latania nad ludźmi konieczna Ci będzie specjalna zgoda organizatora oraz Chorwackiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego, a także ubezpieczenie.
  4. Dronem możesz latać minimum 150 m od skupisk ludzi. Maksymalna odległość, na jaką możesz oddalić drona, to 500 m od operatora.

 

Potrzebujesz bardziej szczegółowych informacji?

Znajdziesz je pod linkami: