Dowiedz się, jakich formalności należy dopełnić aby zostać operatorem drona w ramach najnowszych przepisów UE.

Dron bez rejestracji? Czy to jeszcze w ogóle możliwe?

Z dniem 31 grudnia 2020 roku weszły w życie nowe przepisy ujednolicające prawo lotnicze w Unii Europejskiej, które dotyczą wykonywania lotów bezzałogowymi statkami powietrznymi (BSP).

Nowe zasady,  będą obowiązywać niemalże wszystkich użytkowników dronów – wliczając w to posiadaczy tanich, latających zabawek lub urządzeń służących do amatorskiego kręcenia filmów.

Przepisy te nakładają na użytkowników dronów konieczność ich rejestracji oraz przejścia specjalnego kursu.

Posiadacze dronów zaliczani do tzw. grupy otwartej, zobowiązani są także – każdorazowo, przed lotem dronem, do upewnienia się, czy taki przelot jest dozwolony w miejscu, w którym chcieliby latać.

Dodatkowo dron musi być cały czas w polu widzenia osoby nim sterującej a także może on wznieść się i wykonywać lot maksymalnie na wysokości 120 metrów od najniższego punktu terenu, w którym się znajdujemy.

Nie możemy także wchodzić w tzw. „przestrzeń prywatną”, czyli latać blisko zabudowań mieszkalnych, domów, a także poruszać się w przestrzeni lotnisk czy budynków rządowych itd.

Obejrzyj i posłuchaj więcej informacji o Europejskich przepisach dotyczących latania dronem w 2021 roku.

Dron nowe przepisy - co zrobić przed lotem?

Nowe przepisy dla posiadaczy dronów – zasady rejestracji dronów

O co chodzi z rejestracją? Co zmieni się od 31. grudnia 2020 roku? 

Chcąc latać dronem ważącym powyżej 250g lub BSP (bezzałogowym statkiem powietrznym) ważącym mniej niż 250g, ale posiadającym rejestrator danych (np. kamerę) w kategorii otwartej (o nowych klasyfikacjach dronów za chwilę), będziemy musieli zarejestrować się jako operator.

Rejestracja operatorów będzie prowadzona przez elektroniczny system rejestracji na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego www.ulc.gov.pl (od 31.12.2020 roku). System rejestracji – według informacji ULC, możliwy będzie testowo wcześniej, jednak najbardziej prawdopodobna jest data planowa uruchomienia platformy rejestracyjnej, przewidzianej na dzień: 31 grudnia 2020.

W celu rejestracji drona należy:

 • podać imię i nazwisko operatora, 
 • adres zamieszkania lub siedziby firmy (operatorami dronów mogą być osoby prywatne, a także podmioty gospodarcze korzystające z dronów w swojej działalności)
 • numer telefonu
 • adres e-mail osoby fizycznej lub prawnej, w której imieniu odbywa się rejestracja. 

Każdy operator otrzyma indywidualny numer rejestracyjny, który będzie musiał umieścić na swoim dronie.

WAŻNE!

Osoby, które ukończyły 14 lat, będą mogły zarejestrować się za zgodą opiekuna prawnego. 

Nowe obowiązki dla osób latających dronami

Po dokonaniu obowiązkowej rejestracji na stronie ULC, każdy operator będzie musiał przejść szkolenie online, które będzie zakończone testem.

Test obejmie 40 pytań wielokrotnego wyboru z zakresu bezpieczeństwa lotniczego, ograniczeń korzystania z przestrzeni powietrznej, procedur i regulacji lotniczych, ochrony prywatności i danych, ogólnej wiedzy nt. dronów, bezpieczeństwa i ubezpieczenia.

Bez zdanego testu będziemy mogli latać tylko najmniejszymi dronami do 250 g.

Jeśli poszukujesz dronów do 250 g, oto dwa przykładowe modele:

Nowe kategorie lotów

Nowe przepisy dronowe zakładają klasyfikację wykonywanych lotów w oparciu o stopień ryzyka wykonywanych operacji lotniczych. Według nowych zasad, obowiązywać będzie podział na 3 kategorie: otwartą, szczególną oraz certyfikowaną.

Co istotne, przestanie istnieć dotychczasowy podział na: loty rekreacyjne, sportowe i komercyjne.

Dron przepisy unijne kategorie lotów

Kategoria otwarta

Dron bez rejestracji - kategoria otwarta

Kategoria otwarta przeznaczona będzie dla lotów o tzw. – najniższym stopniu ryzyka (dotyczy ona większości użytkowników dronów).

Loty w kategorii wykonuje się w podkategoriach: A1, A2 i A3.

Czym jest kategoria otwarta

Szczegółowy podział i klasyfikację dronów w KATEGORII OTWARTEJ, przedstawia poniższa tabela:

drony prawo 2021 klasyfikacja

Co oznacza podział na klasy i podkategorie dronów – kategoria otwarta

Od dnia 31.12.2020 aż do końca 2022 roku znajdujemy się w okresie przejściowym. Oznacza to, że żadne drony nie mają nadanej klasy, i wszystkie traktowane są jako ‘stare drony’. Poniższa tabela przedstawia ograniczenia operacyjne zależne od masy drona bez certyfikatu.

 

Po roku 2022 każdy BSP z certyfikatem będzie należał do jednej z poniższych klas.

 • drony zbudowane samodzielnie, o masie <250 g | symbol: brak
 • C0, o masie < 250 g |symbol: 0
 • C1, o masie < 900 g |symbol: 1
 • C2, o masie < 4 kg   |symbol: 2
 • C3, o masie < 25 kg |symbol: 3
 • C4, o masie <25 kg |symbol: 4

Waga drona w klasie otwartej mieści się w zakresie od 250g do 25kg. 

 1. Operator drona, w zakresie danej klasy, powinien posiadać odpowiednie kompetencje, a także ukończone 16 lat (ULC obiecuje, że w Polsce wiek zostanie obniżony do 14).
 2. Należy zapewnić utrzymanie określonych i bezpiecznych odległości od osób, w trakcie przelotu.
 3. Podczas lotu nie mogą być przewożone materiały niebezpieczne, ani zrzucane żadne inne materiały.
 4. Przelot dronem musi być wykonywany w warunkach VLOS – czyli w zasięgu wzroku (z wyjątkiem przypadków, gdy lot wykonywany jest w trybie podążania za stacją bazową lub wykorzystywany jest jako obserwator).

Dron gdzie latać bez zezwolenia?

Maksymalna wysokość lotów dronem w kategorii otwartej, to 120 metrów nad ziemią (licząc od najniższego punktu w terenie, w którym dokonujemy lotu).

VLOS strefy grafika

Podkategorie dronów (KATEGORIA OTWARTA)

Wyróżniamy 3 podkategorie dronów:

 1. podkategoria A1 (loty nad ludźmi) – drony klasy C0 (do 250 g), C1 do 900 g), budowane samodzielnie (do 250 g); dopuszcza się przelot nad osobami postronnymi, zakaz lotów nad zgromadzeniami osób.

VLOS gdzie można latać dronem2. podkategoria A2 (loty blisko ludzi) – drony w klasie C2 (do 4 kg); zakaz lotów nad osobami i zgromadzeniami osób, minimalna odległość od osób to 30 m lub 5 m, jeżeli dron posiada funkcję ograniczającą prędkość lotu do 5 m/s.

UAVO VLOS podkategoria A2

3. Podkategoria A3 (loty z daleka od ludzi) – drony w klasie C3 i C4 lub budowane samodzielnie (do 25 kg); zakaz wlatywania nad osoby i zgromadzenia osób – odległość pozioma od osób i zabudowy minimum 150 m; obszary z założenia bez osób postronnych (pole, łąka).

Dron zasady ogóle podstrefy A2

Dron bez zezwolenia – czy to jeszcze możliwe?

Nowe przepisy, które lada moment zaczną obowiązywać, wymuszają na użytkownikach posiadanie większych kompetencji – nie tylko merytorycznych, ale przede wszystkim praktycznych. Żeby być świadomym  operatorem  tych urządzeń, a przez to w sposób bezpieczny wykonywać nimi przeloty.

Gdzie mogę uzyskać szkolenia/uzyskać certyfikat UAVO?

Jeżeli chcesz być profesjonalnym operatorem drona i szukasz szkolenia w zakresie jego obsługi, chcesz latać bez problemów – czy to w celach hobbystycznych, czy też zawodowych (montujesz nagrania z przelotów, robisz profesjonalne fotografie z lotu ptaka) lub potrzebujesz uprawnień do celów profesjonalnych przelotów dronem – skontaktuj się z nami: https://academy.axidro.pl/ – znajdziemy dla Ciebie kurs, omówimy szczegóły.

Po co certyfikat UAVO?

Certyfikat od Urzędu Lotnictwa Cywilnego potwierdza Twoje umiejętności operatora drona. W razie jakiegoś wypadku czy innego, niefortunnego zdarzenia – jesteś bezpieczny i masz “papierek”, że jesteś uprawniony do latania.

Poza tym operator dronów to zawód przyszłości – BSP są już wykorzystywane m.in. w rolnictwie, budownictwie, przesyłkach, policji etc. Warto się tego nauczyć i zdobyć przewagę na rynku.

Podsumowując krótko, od 31 grudnia nowe zasady lotów dronami w całej Europie – oznaczają, że:

Jeśli posiadasz drona o masie poniżej 250 gramów bez kamerki, to:

 • nie musisz go rejestrować – latasz bez rejestracji drona
 • latasz dronem bez egzaminu on-line

Jeśli posiadasz drona o masie powyżej 250 gramów z wbudowaną kamerą, to:

 • musisz go zarejestrować na stronie ULC:
 • latasz dronem, po zdaniu egzaminu/testu on-line

 

*Ilustracje użyte w artykule, pochodzą z nagrania Urzędu Lotnictwa Cywilnego [ULC] Europejskie przepisy dotyczące dronów –Kategoria otwarta.