Drony to obecnie jedne z najpopularniejszych elektronicznych zabawek - sprawdzą się na prezent na komunię czy osiemnastkę, ale także dla siebie samego - dziecka czy osoby dorosłej. Zobacz, jaki dron dla początkujących powinieneś wybrać i na co zwrócić uwagę przy przeglądaniu ofert.

Dron dla początkujących w 2021 roku

Drony to jedne z najbardziej ekscytujących i innowacyjnych gadżetów technologicznych ostatnich lat. Pozwalają obserwować otoczenie z wysokości i wykonywać wspaniałe zdjęcia lotnicze. Poza tym są wykorzystywane w coraz większej liczbie branż (budownictwo, rolnictwo, wojsko, policja).

Operator drona – zawód przyszłości?

Jeśli nagle zapragniesz mieć własnego drona i nauczyć się nim latać, wiedz, że przedział cenowy tych drobnych maszyn latających jest bardzo szeroki, w zależności od zapotrzebowania. Tak więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Dron dla początkujących – jakie są typy dronów?

Zanim podejmiesz decyzje o zakupie drona, przemyśl, jak będziesz z niego korzystał i do czego go użyjesz. Kupno profesjonalnego sprzętu nie ma sensu, jeśli myślisz o dronie do zabawy. Jeśli jednak chcesz robić lepsze zdjęcia lub wykonywać przy jego pomocy konkretne czynności, przyda się więcej funkcjonalności.

3 główne rodzaje dronów:

  • Dron rekreacyjny – do nauki latania lub zabawy
  • Dron profesjonalny –  do robienia zdjęć i kręcenia filmów
  • Dron przemysłowy – do zadań specjalnych

Na co zwracać uwagę przy zakupie drona?

Żywotność akumulatora

Podobnie jak smartfonowi, dronowi w końcu zabraknie energii, a czas lotu między wymianami akumulatorów z trudem przekraczać będzie 30 minut, nawet w najlepszych modelach. Zawsze możesz dokupić dodatkowy akumulator i zabrać go ze sobą – dzięki temu będziesz mógł latać i cieszyć się dłużej przyjemnością podniebnych wypraw. 

Silniki bezszczotkowe

Silniki bezszczotkowe kosztują więcej, niż szczotkowe, ale w zamian oferują cichszą pracę i dłuższą żywotność, co oznacza, że ​​nie będziesz musiał ich wymieniać tak często. 

Kamera

Jeśli chcesz uzyskać możliwie najlepszą jakość zdjęć i filmów, należy wziąć pod uwagę specyfikację kamery/aparatu.

Tryb bezgłowy

Niektóre modele oferują tryb bezgłowy – [ang. Headless Mode]. W skrócie to tryb, z którym mamy do czynienia gdy dron odleci daleko i nie jesteśmy w stanie określić jego headingu. W takiej sytuacji, po uruchomieniu trybu headless – dron poruszy się w tym kierunku, w którym wychylisz prawy drążek na joysticku kontrolera. Pozwala to na łatwiejszy powrót drona, gdy stracisz go z pola widzenia.

Tryb „podążaj za mną”

Ta funkcja pozwala dronowi śledzić Cię podczas gdy Ty jesteś w aktywnym ruchu – jedziesz na rowerze czy zjeżdżasz ze stoku na snowboardzie – dzięki czemu możesz skoncentrować się na jeździe, podczas gdy twój dron zajmuje się rejestrowaniem Twoich postępów.

Gimbal

Gimbal to urządzenie elektromechaniczne, którego zadaniem jest stabilizacja kamery zamocowanej do drona. Dzięki niemu możemy uniknąć trzęsącego się obrazu. To podparcie zapewniające stabilność kamery podczas ruchu przy silnym wietrze i na dużych wysokościach.

Unikanie przeszkód

Opcja unikania przeszkód jest dość kosztowna, ale może być potrzebną funkcją chroniącą twojego drona przed zderzeniem np. z drzewem.

Zasięg

Zasięg określa, jak daleko od Ciebie może się poruszyć dron, zanim stracisz nad nim kontrolę.

Przykładowe drony dla początkujących – modele

DJI Mavic Mini

DJI Mini 2

DJI Mavic 2 Pro

DJI Mavic 2 Zoom

DJI Mavic Air 2

 

Chcesz wiedzieć więcej? Kupujesz pierwszego drona i boisz się, że wpadniesz na minę, kupując sprzęt, który będzie nieodpowiedni dla Ciebie?

Pobierz bezpłatny plik PDF, w którym krok po kroku wyjaśniamy, jak wybrać idealnego drona dla siebie:

Zakup pierwszego drona – O czym warto wiedzieć?