Montaż filmów to moja praca i zarazem hobby. Na co dzień obracam się w towarzystwie droniarzy. Ich praca to nie tylko nagrywanie z lotu ptaka - wiążę się ona z późniejszą obróbką materiałów.
Ci, którzy zaczynają swoją przygodę z dronami, często pytają mnie: Tomek, jak zacząć montaż filmów? Odpowiadam: Znajdź swój ulubiony program do obróbki i zacznij działać! Słyszę wtedy: Ok, ale programy do montażu filmów są takie drogie…
Nie musisz wydawać majątku, żeby zacząć przygodę z edycją filmów!
W internecie znajdziesz mnóstwo darmowych programów do montażu filmów! Jak wybrać najlepszy? Nie warto ślepo sugerować się opiniami innych, ale przeanalizować problem od strony technicznej. Zastanów się, jakie efekty chcesz osiągnąć poddając film edycji.
Do najbardziej popularnych należą programy takie jak: Lightworks, Machete Lite, Shotcut oraz DaVinci Resolve. Nie zapominajmy też o bardzo prostym systemowym Windows Movie Maker! Jest chyba najłatwiejszy w pracy, ale i najmniej efekciarski spośród tego typu oprogramowania.
Programy mają swoje specyficzne cechy, jak i podobieństwa. Proponuję wybrać program na podstawie testu jego możliwości. Często kwestią wyboru tego typu oprogramowania jest jego intuicyjność i możliwości, jakie oferuje. Co jednak należy wziąć pod uwagę poza nimi? Zadaj sobie pytanie: na jaki program chcesz przerzucić się w przyszłości?
Jeśli chcesz zostać profesjonalistą, musisz się rozwijać. Wraz z Twoimi umiejętnościami wzrośnie zapotrzebowanie na nowe możliwości narzędziowe. Zawodowcy najczęściej pracują na takich programach jak: AVID, Final Cut, czy Adobe Premiere. Dlaczego akurat te programy? Po pierwsze ze względu na ich intuicyjność i zaawansowane możliwości. Po drugie ze względu na przyzwyczajenie ludzi z różnych branż. Jeśli chcesz zacząć pracę w danej firmie, licz się z tym, że oprogramowanie na którym będziesz pracował zostanie prawdopodobnie z góry narzucone.
Wróćmy jednak do programów darmowych. Każdy z nich pod pewnymi względami przypomina mniej lub bardziej jednego ze swoich płatnych braci. Warto zastanowić się, z czego chcemy korzystać w przyszłości. Wybierz darmowy program jak najbardziej zbliżony do tego, na którym chcesz pracować później. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na naukę. Pamiętaj jednak, że prawdopodobnie i tak będziesz musiał nauczyć się zupełnie nowych kombinacji i skrótów.
Najlepsze darmowe programy do obróbki filmów
Machete Lite
Należy do najprostszych programów, zaraz obok Windows Movie Maker. Program ten jest wręcz banalny w obsłudze, a równocześnie najbardziej amatorski. Wydany został w dwóch wersjach – darmowej oraz płatnej. Jego ogromnym minusem w wersji Lite jest brak wsparcia dla wielu popularnych formatów, w tym MP4 – obsługuje on wyłącznie pliki AVI i WMV.
Lightworks
To chyba drugi najbardziej popularny program. Ma dość nietypowy, ale łatwy do opanowania panel. Daje możliwość umieszczania materiałów wideo oraz audio na kilku ścieżkach, a jego głównym zastosowaniem jest edycja filmu. Dodatkową zaletą jest przesyłanie stworzonego klipu bezpośrednio z programu do serwisów streamingowych YouTube i Vimeo. Program jest dość łatwy do opanowania. Posiada też płatną, rozszerzoną wersję z wieloma nowymi funkcjami.
Shotcut
To systematycznie rozwijany program, który pozwala na edycję zarówno grafik jak i materiałów wideo. Posiada cały wachlarz efektów. Co ciekawe korzysta z własnych kodeków, co pozwala na szybką obróbkę filmu. Również cechuje się nietypowym interfacem, który bardzo odbiega od podobnych programów. Nie ma tu standardowego time-linu, czyli linii czasu, na której tnie się materiał wideo.
DaVinci Resolve
To najbardziej rozbudowany darmowy program do montażu filmów. Poza samą edycją wideo, pozwala również na kolorowanie nagrań, czyli dostosowanie ich pod względem wizualnym i upiększenie go. Porównując go do wcześniej wymienionych programów, jest niczym kolos nad karłami. Wymaga jednak większego zaangażowania się w naukę interface’u i narzędzi. Pomimo tego, że posiada zarówno darmową jak i płatną wersję, jego możliwości bez wykupienia licencji są ogromne. Jak wspomniałem, pozwala też na rozbudowane zarządzanie barwami. To chyba najczęściej wykorzystywany program do korekcji kolorystycznej nagrań, całkiem zgrabnie radzi sobie też z samą edycją.
Pamiętaj, że montaż filmów to nie tylko oprogramowanie, na którym przyjdzie Ci pracować. To pewnego rodzaju rzemiosło, które będzie wymagało szlifowania. Nie wystarczy znajomość samych funkcji i skrótów, aby tworzyć dobre i poprawne montażowo filmy. W pracy z wideo pamiętaj o zachowaniu ciągłości filmowej, stosowaniu odpowiednich figur montażowych. Musisz zapoznać się i stosować, gdy konieczne, triki takie jak montaż równoległy. O tym jednak napiszę w kolejnym artykule.
Sierpień 4, 2017
Który z programów nie potrzebuje do działania OpenCL?
Sierpień 17, 2017
Musiałbyś niestety przetestować programy, bo nie jestem w stanie powiedzieć Ci, który z nich działa bez openCL. Wiem natomiast, że Davinci bardzo często lubi się wysypywać z tego powodu, ale i na to można znaleźć w sieci rozwiązania na tak zwany „No OpenCL Hardware Acceleration Detected Issue”. Programy działające na openCL przyspieszają proces renderowania przez wsparcie ze strony GPU. Przyspieszenie około 30%. Nie jestem pewien, czy programy bez wsparcia tego frameworka spełni Twoje oczekiwania.
Sierpień 30, 2017
[…] na kolejny artykuł z serii montaż filmów dla początkujących! Było już o darmowych programach do obróbki video i podstawowych pojęciach filmowych. Tym razem o rodzajach cięć, czyli nieodłącznym i […]
Grudzień 13, 2017
Witam!
Chciałabym stworzyć amatorskie video, ale programy których używam strasznie przycinają mi klatki i film jest okropną szarpaniną podczas edycji ( próbowałam korzystać z open shot, vegas pro) czy są jakieś darmowe programy, dość łatwe w obsłudze, które nie będą się zacinać przy średniej wydajności laptopa?
Dziękuję 🙂
Styczeń 31, 2018
fajne
Grudzień 2, 2020
nageywam na yt i mi potrzebne xd