Montaż filmów to moja praca i zarazem hobby. Na co dzień obracam się w towarzystwie droniarzy. Ich praca to nie tylko nagrywanie z lotu ptaka - wiążę się ona z późniejszą obróbką materiałów.

Ci, którzy zaczynają swoją przygodę z dronami, często pytają mnie: Tomek, jak zacząć montaż filmów? Odpowiadam: Znajdź swój ulubiony program do obróbki i zacznij działać! Słyszę wtedy: Ok, ale programy do montażu filmów są takie drogie…

Nie musisz wydawać majątku, żeby zacząć przygodę z edycją filmów!

W internecie znajdziesz mnóstwo darmowych programów do montażu filmów! Jak wybrać najlepszy? Nie warto ślepo sugerować się opiniami innych, ale przeanalizować problem od strony technicznej. Zastanów się, jakie efekty chcesz osiągnąć poddając film edycji.

Do najbardziej popularnych należą programy takie jak: Lightworks, Machete Lite, Shotcut oraz DaVinci Resolve. Nie zapominajmy też o bardzo prostym systemowym Windows Movie Maker! Jest chyba najłatwiejszy w pracy, ale i najmniej efekciarski spośród tego typu oprogramowania.

Programy mają swoje specyficzne cechy, jak i podobieństwa. Proponuję wybrać program na podstawie testu jego możliwości. Często kwestią wyboru tego typu oprogramowania jest jego intuicyjność i możliwości, jakie oferuje. Co jednak należy wziąć pod uwagę poza nimi? Zadaj sobie pytanie: na jaki program chcesz przerzucić się w przyszłości?

Jeśli chcesz zostać profesjonalistą, musisz się rozwijać. Wraz z Twoimi umiejętnościami wzrośnie zapotrzebowanie na nowe możliwości narzędziowe. Zawodowcy najczęściej pracują na takich programach jak: AVID, Final Cut, czy Adobe Premiere. Dlaczego akurat te programy? Po pierwsze ze względu na ich intuicyjność i zaawansowane możliwości. Po drugie ze względu na przyzwyczajenie ludzi z różnych branż. Jeśli chcesz zacząć pracę w danej firmie, licz się z tym, że oprogramowanie na którym będziesz pracował zostanie prawdopodobnie z góry narzucone.

Wróćmy jednak do programów darmowych. Każdy z nich pod pewnymi względami przypomina mniej lub bardziej jednego ze swoich płatnych braci. Warto zastanowić się, z czego chcemy korzystać w przyszłości. Wybierz darmowy program jak najbardziej zbliżony do tego, na którym chcesz pracować później. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na naukę. Pamiętaj jednak, że prawdopodobnie i tak będziesz musiał nauczyć się zupełnie nowych kombinacji i skrótów.

Najlepsze darmowe programy do obróbki filmów

Machete Lite

Należy do najprostszych programów, zaraz obok Windows Movie Maker. Program ten jest wręcz banalny w obsłudze, a równocześnie najbardziej amatorski. Wydany został w dwóch wersjach – darmowej oraz płatnej. Jego ogromnym minusem w wersji Lite jest brak wsparcia dla wielu popularnych formatów, w tym MP4 – obsługuje on wyłącznie pliki AVI i WMV.

montaż filmów machete lite

Lightworks 

To chyba drugi najbardziej popularny program. Ma dość nietypowy, ale łatwy do opanowania panel. Daje możliwość umieszczania materiałów wideo oraz audio na kilku ścieżkach, a jego głównym zastosowaniem jest edycja filmu. Dodatkową zaletą jest przesyłanie stworzonego klipu bezpośrednio z programu do serwisów streamingowych YouTube i Vimeo. Program jest dość łatwy do opanowania. Posiada też płatną, rozszerzoną wersję z wieloma nowymi funkcjami.

montaż filmów lightworks

Shotcut

To systematycznie rozwijany program, który pozwala na edycję zarówno grafik jak i materiałów wideo. Posiada cały wachlarz efektów. Co ciekawe korzysta z własnych kodeków, co pozwala na szybką obróbkę filmu. Również cechuje się nietypowym interfacem, który bardzo odbiega od podobnych programów. Nie ma tu standardowego time-linu, czyli linii czasu, na której tnie się materiał wideo.

montaż filmów shortcut

DaVinci Resolve

To najbardziej rozbudowany darmowy program do montażu filmów. Poza samą edycją wideo, pozwala również na kolorowanie nagrań, czyli dostosowanie ich pod względem wizualnym i upiększenie go. Porównując go do wcześniej wymienionych programów, jest niczym kolos nad karłami. Wymaga jednak większego zaangażowania się w naukę interface’u i narzędzi. Pomimo tego, że posiada zarówno darmową jak i płatną wersję, jego możliwości bez wykupienia licencji są ogromne. Jak wspomniałem, pozwala też na rozbudowane zarządzanie barwami. To chyba najczęściej wykorzystywany program do korekcji kolorystycznej nagrań, całkiem zgrabnie radzi sobie też  z samą edycją.

Montaż filmów DaVinci Resolve

Pamiętaj, że montaż filmów to nie tylko oprogramowanie, na którym przyjdzie Ci pracować. To pewnego rodzaju rzemiosło, które będzie wymagało szlifowania. Nie wystarczy znajomość samych funkcji i skrótów, aby tworzyć dobre i poprawne montażowo filmy. W pracy z wideo pamiętaj o zachowaniu ciągłości filmowej, stosowaniu odpowiednich figur montażowych. Musisz zapoznać się i stosować, gdy konieczne, triki takie jak montaż równoległy. O tym jednak napiszę w kolejnym artykule.