Dron nad Juwenaliami? Jak latać nad ludźmi

Epicka impreza, świetni ludzie, niezapomniane wspomnienia. Dobrze by było to jakoś uwiecznić, żeby móc pochwalić się innym swoim nagraniem, czy zdjęciem i samemu później oglądać je z przyjemnością. Ale nie byle jakie zdjęcie czy nagranie. Tylko takie z nieba.

Jak maksymalnie wykorzystać drona?

Drony dają dziś nieograniczone możliwości. Kończą się czasy, w których bezzałogowe statki latające pełnią tylko funkcję zabawki. Co prawda moda na drony w prezencie na I Komunię cały czas funkcjonuje, jednak sposób korzystania z nich zmienia się z laickiego na bardziej profesjonalny i użytkowy.

Co można zrobić za pomocą drona? Powstają już projekty, które przedstawiają wykorzystanie ich w przewożeniu towarów, w usługach kurierskich, czy innych. Drony wykorzystywane są przez służby specjalne, przez media, telewizje, czy np. podczas wesel i innych imprez, pełniąc funkcje fotograficzne. Tutaj warto się zatrzymać.

Zdjęcia z drona mogą zmienić zwykłą fotografię w dzieło sztuki. Wiele można znaleźć przykładów w Internecie, które potwierdzają słuszność tej tezy. Pokazanie całego krajobrazu, film z lotu ptaka, ujęcie ogromu ludzi na jakimś wydarzeniu – to tylko niektóre z możliwości, jakie odsłaniają się przed posiadaczami bezzałogowych statków latających. Ograniczeniem jest wyobraźnia… i prawo.

Gdzie i jak wolno latać? Prawo i teoria

Pierwszą rzeczą, nad jaką trzeba się zastanowić, jest kwestia wagi drona, którym latamy. Wiele przepisów nie dotyczy sprzętów, które ważą mniej niż 600 gramów i takimi można latać prawie wszędzie, nawet na obszarach CTR (strefa kontrolowana lotniska – tam można latać na wysokość max. 30 metrów, bądź do wysokości najwyższej przeszkody). Jedyne o czym trzeba wtedy pamiętać, to to, że może i mamy prawo do latania, ale w razie jakiegoś nieprzyjemnego zdarzenia losowego – cała odpowiedzialność spada na osobę sterującą.

Druga kwestia to obszar. Generalnie strefa powietrzna dzieli się (będzie zaskoczenie) na takie miejsca, gdzie można latać i takie, gdzie latać nie można (mówiłem). Jak sprawdzić, czy w miejscu, w którym chcemy próbować swoich sił w pilotażu drona, mamy do tego prawo i nie doczekamy się mandatu? Można to sprawdzić. Jest kilka stron, które umożliwiają analizę przestrzeni powietrznej nad naszym krajem, między innymi:

lotnik.org

droneradar.eu

a także aplikacja Drone Radar na urządzenia mobilne. Przed zabraniem drona na festiwal, czy koncert warto sprawdzić, czy obszar ich odbywania się nie jest wyłączony z możliwości latania. Trzeba też mieć na uwadze to, że obszar może być wyłączony tylko od pewnej wysokości – wszystko to da się monitorować na ww. stronach. Oprócz tego należy sprawdzić regulamin danej imprezy, ponieważ coraz częściej znajduje się w nich informacja o możliwości latania dronami, bądź jej braku. Można także skontaktować się z organizatorami.

Z prośbą o pozwolenie na latanie dronem w danym miejscu, które nie jest bezwzględnie dozwolone, można wystąpić do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, np. dzwoniąc na numer telefonu +48 22 574 5733-35.

Jeżeli natomiast Twój dron waży więcej niż 0,6 kg, istnieją ograniczenia, do których należy się stosować. Na czym to polega i gdzie można wtedy latać? Odległość, jaką musimy zachować od miast, zabudowy, czy zgromadzenia ludzi, to 100 metrów w poziomie. A odległość od osób, pojazdów, czy obiektów budowlanych, które nie są w dyspozycji bądź pod kontrolą operatora to 30 metrów.

Sądy sądami…

Dużo tych ograniczeń, co? Mamy już wagę, odległość od obiektów, strefy lotnicze… A co, gdyby istniał sposób, który usunie część tych ograniczeń? Otóż istnieje! Rozwiązaniem, które sprawi, że jedynym prawnym zapisem, ograniczającym możliwość latania, jest zachowanie “bezpiecznej odległości” jest zrobienie licencji. Żeby latać dronami lżejszymi niż 5 kilo prawie bez ograniczeń należy odbyć specjalny kurs i zdać egzamin. Otrzymany po nim certyfikat wydawany jest przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego i uprawnia do odbywania lotów w zasięgu wzroku (VLOS).

Co istotne, nie trzeba mieć ukończonych 18 lat, żeby podejść do egzaminu. Wystarczy do tego zgoda rodzica/opiekuna.

Latanie dronami jest dostępne dla każdego. I w każdym człowieku, niezależnie od wieku, jest w stanie wywołać dziecięcą radość przemierzania przestworzy. Odpowiadając na pytanie z tytułu, czy można latać dronem nad Juwenaliami? To zależy. Ale certyfikat z pewnością to ułatwi. Jednym z ośrodków, które organizują szkolenia połączone z egzaminem, zdawanym za jednym razem, tego samego dnia, jest Axidro Academy. Rób zdjęcia i filmy z polotem!

Dowiedz się szczegółów, udostępnij artykuł, zadaj nam pytanie!