Wielu droniarzy, którzy interesują się fotografią, szuka inspirujących zdjęć w internecie. W sieci można znaleźć zdjęcia z lotu ptaka, które zapierają dech w piersiach. Zastanawiasz się wtedy: jak oni to zrobili? Też tak chcę! Jeśli tak masz, ten artykuł jest pisany z myślą o Tobie! Przeczytasz 8 wskazówek, które pomogą Ci zrobić najlepsze zdjęcia z drona!

Zdjęcia wykorzystane w artykule to fotografie wykonane za pomocą Phantoma 3 Pro.

1. Klucz do sukcesu to format RAW

phantom 3 pro

Przesłona:2.8 Szybkość migawki:1/100 ISO:100 Dron:Phantom 3 Professional

Każdy profesjonalny fotograf powie wam, że najlepszym sposobem na doskonałą jakość zdjęć jest format RAW. Pozwala on na bezstratne poprawianie niedoskonałości czy kolorowanie zdjęcia w postprodukcji. W przypadku fotografii dronowej ma to ogromne znaczenie, ponieważ rozdzielczość kamery to tylko 12 MB. Kompresowanie zdjęć do formatu JPG byłoby zbrodnią!

Nawet jeśli zajmujesz się fotografią amatorsko, powinieneś zapisywać zdjęcia w .raw.  Pomyśl – zrobiłeś rewelacyjne zdjęcie, które po lekkiej obróbce będzie idealne! Znajomi się zachwycają i podsuwają Ci pomysł, żeby wrzucić foto na profesjonalny portal fotograficzny. Ale czekaj, czekaj… zdjęcia w .jpg nie edytujesz! Wizja wygranej w światowym konkursie fotograficznym właśnie się roztrzaskała, przez jeden mały, ale ważny szczegół!

2. Proporcja 16:9 czy 4:3?

phantom 3 pro

Przesłona:2.8 Szybkość migawki:1/100 ISO:100 Dron:Phantom 3 Professional

Najbardziej popularną proporcją w fotografii jest proporcja 3:2. Jednak w przypadku DJI wybieramy między 4:3, oraz 16:9. Prawdopodobnie wiąże się to z technicznymi aspektami drona i filmowaniem z niego.

Tak naprawdę warto robić zdjęcia w obu formatach. Tak najłatwiej zdecydujesz, w której proporcji dane ujęcie wygląda lepiej i którym zajmiesz się w postprodukcji.

3. Bracketing to świetne narzędzie

Phantom 3 Pro

Przesłona:2.8 Szybkość migawki:1/30 ISO:100 Dron:Phantom 3 Professional

Bracketing to technika fotograficzna, w której wykonywana jest seria ujęć różniących się parametrami wykonania zdjęcia. W praktyce to rewelacyjna technika, dzięki której wykonamy prawidłowo naświetlone zdjęcia nawet jeśli nie wiemy nie wiemy, jak właściwie dobrać parametry ekspozycji, a automatyka aparatu zawodzi. DJI Phantom 3 Pro posiada właśnie takie możliwości.

4. Tryb Auto (P), oraz Manualny (M)

Phantom 3 Professional

Przesłona:2.8 Szybkość migawki:1/50 ISO:100 Dron:Phantom 3 Professional

Zawsze wykonuj zdjęcia w trybie manualnym. Pozwoli Ci to na wybór jak najmniejszego ISO przy odpowiednio dobranej reszcie parametrów. Aplikacja DJI nie poinformuje Cię o tym, że zdjęcie może okazać się “przepalone” lub niedoświetlone. Przetestuj tryb Auto (P), a później przejdź w tryb manualny i porównaj zdjęcia.

5. ISO, czyli jak daleko możesz się posunąć.

Phantom 3 Pro

Przesłona:2.8 Szybkość migawki:1/100 ISO:100 Dron:Phantom 3 Professional

Zawsze ustawiaj możliwie najniższe ISO. W DJI Phantom 3 Pro jest to wartość równa 100 i najlepiej krążyć wokół tej wartości.

Minimalne ISO pozwoli Ci na małe szumy zdjęcia. Jednak pamiętaj, że przy doborze odpowiedniej ekspozycji i obniżeniu wartości ISO, musisz podnieść inne parametry. Jeśli zwiększysz czas otwartej migawki, jest większa szansa, że zdjęcie będzie zamazane.

6. Wstrząsy, poruszenie i zdjęcia nocą

Phantom 3 Pro

Przesłona:2.8 Szybkość migawki:2 ISO:100 Dron:Phantom 3 Professional

To krótkie nawiązanie do punktu wyżej. Phantom daje Ci możliwość dość długiego otwarcia migawki i pozwala na uzyskanie pięknych nocnych zdjęć z ciekawym poruszeniem. Pamiętaj jednak, że przy dużym wietrze efekt może okazać się nieciekwy, głównie ze względu na niechciane wstrząsy.

7. Filtry na obiektyw

Phantom 3 Pro

Przesłona:2.8 Szybkość migawki:1/300 ISO:100 Dron:Phantom 3 Professional

Używanie filtrów tak zwanych neutralnych (ND) jest bardzo popularne, zwłaszcza gdy zajmujesz się głównie filmowaniem. Warto żebyś wiedział, że możesz korzystać z różnych ciekawych filtrów. Jednym z nich jest filtr polaryzacyjny – przy odpowiednim ustawieniu kąta możesz pozbyć się niechcianych odbić, co pozwoli uzyskać Ci piękne obrazy nieba czy zbiorników wodnych.

8. Postprodukcja

Phantom 3 Pro

Przesłona:2.8 Szybkość migawki:1/100 ISO:100 Dron:Phantom 3 Professional

Do wspomnianej wcześniej postprodukcji potrzebne nam będzie oprogramowanie. Najpopularniejszymi programami są Lightroom i Photoshop. W internecie znajdziesz mnóstwo tutoriali dotyczących ich obsługi, a jeszcze więcej pozycji książkowych.

 

Stosuj się do powyższych wskazówek, a z pewnością będziesz wspinał się na wyżyny fotografii dronowej! Te proste, ale trafne rady bardzo łatwo zmienić w zwykłe nawyki i wykorzystywać je na każdym kroku. Czytaj, edukuj się i ucz od innych. I pamiętaj, że praktyka czyni mistrza!

Źródło: https://store.dji.com/guides/aerial-photography-tips-how-to-make-best-drone-photos/